//

معرفی کتاب اوستا اثر  جلیل دوستخواه

کتاب اوستا به کوشش جلیل دوستخواه، مجموعه‌ای گران‌بها از کهن‌ترین سروده‌ها، متن‌های ایرانی و یک دانشنامه ایران باستان است .

اوستا کتاب مقدس زرتشتیان بوده و دارای هفده بخش (کتاب) بود که در حال حاضر فقط پنج نسخه از این کتاب‌ها باقی مانده است. این 5 کتاب عبارتند از: یسنه یا یسنا که حاوی سخنان زردشت بوده و با نام گاهان نیز شناخته شد، یشت‌ها که همان سروده‌های نیایشی است، وندیداد، ویسپرد و خرده اوستا. واژه‌ی اوستا که در خود کتاب نیامده به چم دانش و شناخت است و با واژه  ودا، نام کهن‌ترین کتاب دینی هندوان هم‌ریشه است.

روی‌هم رفته اصل اوستا را می‌توان به چم آگاهی‌نامه یا دانش‌نامه دانست که آن را مرجع‌نامه نیز می‌نامند. در متن‌های بسیار قدیمی و کهن دوران پس از اسلام، از اوستا با نام‌های دیگری مثل ابستا، استا، ابستاق، وستا، ستا، اوستاک، آبستا، ابستاغ و بستاق نام برده شد. بخش‌های اوستا در دوران‌های گوناگون به‌دست افراد بسیاری نوشته شده‌است، ولی از آن میان تنها بخشی از سرودها از آن خود زرتشت است. نوشته‌های اوستا دربرگیرنده نیایش اهورا مزدا و امشاسپندان و دیگر ایزدان و نمادهای طبیعت و بایسته‌های آدمی در جهان بهشت و دوزخ و داستان‌های ملی است.

 

توضیحات فایل:
برای استفاده راحت تر از آفتامات ، از هیچگونه تبلیغاتی استفاده نمیکنیم .
در صورتیکه از آفتامات رضایت دارید ، از لینک زیر جهت حمایت از ما استفاده کنید :

15,000 تومان

25,000 تومان

49,000 تومان

دانلود نسخه فارسی PDF

رمز فایل:

برای کپی رمز، کلیک کنید


نکات مربوط به این فایل

ارسال دیدگاه

ایمیل شما به صورت محرمانه نگهداری خواهد شد، پرکردن موارد ستاره دار الزامی است